Átalányadózás 2025

Az év eleji kérdésekből szemezgetünk. TEÁOR-ÖVTJ átsorolás; biztosítási ügynökök költséghányada; tárgyieszköz-eladás, támogatás, jutalék-visszafizetés, hulladék ellenérték fejében történő leadás.

TEÁOR-ÖVTJ átsorolás

Meghatározott tevékenységet folytató általányadózó egyéni vállalkozók a bevételük 20%-át tekintik jövedelemnek. Ez az évtizedes múlttal rendelkező szabály 2025. január 1-jétől annyiban változott, hogy az ÖVTJ’24 szerinti besorolás alapján kell a tevékenységeket besorolni.

Az átsorolás és annak bejelentése nem zökkenőmentes, egy webes ügysegéden egyéb ok miatt tett változásbejelentés esetén biztosan találkozunk a feladattal.

Költséghányadok

Egy másik fontos változása ennek az évnek, hogy bekerült a postával szerződött vállalkozók részére biztosított kedvezményes jövedelemkulcs. A szabály azt mondja, hogy 80% a költséghányad: „az egyetemes postai szolgáltató megbízása alapján elvégzett postai közreműködői (ÖVTJ’24 532003) és egyéb tevékenység (ÖVTJ’24 821101, 829902, 661901, 662201 és 920003)” végzése esetén.

A galibát – vagy inkább nevezzük félreértésnek – az okozta, hogy az említett ÖVTJ-k között van a biztosítási ügynök tevékenysége is, ami többek számára is azt jelentette, hogy erre a tevékenységre akkor mehet a kedvezőbb jövedelemkulcs.

A szabályozás sajnos nem így értendő, kizárólag a postával szerződött a postai termékeit (így a posta biztosítását) kínáló egyéni vállalkozó alkalmazhatja a 80%-os a költséghányadot, az ide nem sorolható egyéni vállalkozók esetén marad a 40%-os költséghányad.

Egy biztosítási ügynökként tevékenykedő egyéni vállalkozónak marad a 40%-os költséghányad.

Tárgyieszköz-értékesítés

Szintén a 80%-os költséghányadba tartozó kört érintően merül fel visszatérően azon bevételek minősítése, melyek nem a klasszikus módon, azaz a folytatott tevékenység ellenértékeként folynak be.

A tárgyi eszközök értékesítése esetén először is azt kell megállapítani, hogy kizárólag üzemi célú tárgyi eszközről van-e szó:

  • kizárólag üzemi célú tárgyi eszköz eladása esetén a kapott ellenérték a 80%-os költséghányadba tartozó bevételek között számolandó el;
  • nem kizárólag üzemi célú tárgyi eszköz eladása esetén nem egyéni vállalkozói bevételnek minősül a kapott ellenérték.

Támogatások

A támogatásokkal is külön érdemes foglalkozni. A támogatásokat aszerint kell szétválasztani, hogy fejlesztési célú, költségek fedezetére adott támogatásról VAGY egyéb támogatásról van szó:

  • Költségek fedezetére vagy fejlesztési célra adott támogatás esetén a kapott támogatás nem tekinthető átalányadózói bevételnek, hanem önálló tevékenységből származó bevételnek minősül abban az évben, amikor az felhasználásra kerül. Ebből az is következik, hogy adóköteles jövedelem ebből – kivételes esetektől (például határidőig igazoltan nem használja fel) eltekintve – nem keletkezhet.
  • Minden más támogatás esetén a kapott összeg a 80%-os költséghányadba tartozó bevételek között számolandó el.

Hulladék (elsősorban fém) ellenérték fejében történő elszállítása esetén a vállalkozó számlát köteles kiállítani a hulladékról, amely tevékenység önmagában nem jogosítana a 80%-os költséghányadra. Ha azonban a keletkező fémhulladék a 80%-os költséghányadba tartozó tevékenységből (például autószerelő) származik, akkor a fémhulladék ellenértéke a 80%-os költséghányadba tartozó bevételek között számolandó el.

Jutalék-visszafizetés

Végül érdemes kitérni a kapott bevételek visszafizetésének kezelésére is. Biztosítási ügynök esetében fordulhat elő, hogy visszamondott szerződés esetén a jutalék visszafizetésére lesz kötelezett az egyéni vállalkozó.

A jutalék visszafizetése nem vonható le az adott évi bevételből, azaz nem „bevételt csökkentő” tényező, hanem költség. Mivel az átalányadózó nem számol költséget, így ez a visszafizetés nála adókötelezettséget nem befolyásoló körülmény lesz.

További cikkek

adó
2020. február |Alexa

Évek óta tendencia, hogy a gyermekeket nevelő családok kedvezményekben részesülnek. Olcsó hitel, támogatott autó, kedvezmény az adóból. 2020-tól egy új szintre lépett a kedvezmények rendszere: a négy- vagy többgyermekes anyukák életre szóló szja-mentességet kaptak. Vagy legalábbis az újságírók szerint… Szakemberként jobban a mélyére kell nézni a jogszabálynak.

Érdekel
adó
2021. március |Alexa |Előfizetői cikk

A kiva egyre népszerűbb adónem, és egyre több könyvelőnek kell megismernie az ezzel kapcsolatos szabályokat. Bár nekem fura, hogy valakit még eddig teljesen el tudott kerülni ez az adónem, de most akkor az ő kedvükért összefoglalom a kivások adóbevallási kötelezettségeit.

Érdekel