Borravaló kezelése személyi jövedelem- adóban és áfában

Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

A borravalót be kell-e ütni a pénztárgépbe? Számlás vásárlásnál hogyan kell kezelni? Hogyan kezeljük a bankkártyával adott borravalót? A borravaló adójogi kezelésének a kérdése mindig is forró téma, mivel általában olyan vállalkozásoknak adják, mely vállalkozásokat gyakran látogat az adóhatóság helyszíni ellenőrzési területe. Leginkább a vendéglátásban, a szépségiparban dolgozó vállalkozásokra, továbbá a taxisokra kell itt gondolni.

Általános forgalmi adó, bizonylatolás

A legfontosabb tézis a borravaló áfabeli kezelését illetően, hogy a borravaló nem képezi az áfa alapját. Tehát a kért ellenértéken felül adott borravaló után semmilyen szituációban nem keletkezhet fizetendő áfa.

A bizonylatolás tekintetében viszont már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Vegyük először azt az esetkört, hogy a borravalót a vendég a vállalkozásnak adja, nem közvetlenül az őt kiszolgáló eladónak. Sokféle lehetőséggel kell számolni, ezért az alábbi táblázatos formában célszerű bemutatni az egyes szituációkat.

 

A borravaló összegének bizonylatolása Vevő készpénzzel fizet Vevő bankkártyával fizet
A terminál külön nem kezeli a borravalót A terminál külön kezeli a borravalót (TIP-gyűjtő)
Pénztárgépet nem használ (fodrász) Vevő nem kér számlát Nincs külön bizonylat
Vevő számlát kér Számlán nem szerepelhet. Külön bizonylat nem készül
Pénztárgépet használ (vendéglátós) Vevő nem kér számlát Bevételi pénztárbizonylat, ha a pénztárgép kasszájába kerül (bankkártya esetén is) Nincs külön bizonylat
Vevő számlát kér Bevételi pénztárbizonylat, ha a pénztárgép kasszájába kerül (bankkártya esetén is) Nincs külön bizonylat

Sok olyan kimenet van, amikor külön bizonylat nem készül a borravalóról. Arra azonban oda kell figyelni, hogy legalább a napi szinten összegyűjtött borravaló sorsa szabályozva legyen, valamilyen nyilvántartásba berögzítésre kerüljön, ugyanis ez a pénz is a vállalkozás bevételének számít.

Felmerülhet még az a kérdés is, hogy pénztárgép használata esetén a készpénzben adott borravalót kötelező-e a pénztárgép kasszájában elhelyezni. Az adózási szabályok ezt egyáltalán nem mondják meg, lehet akár külön kasszába is tenni, már amennyiben a gyakorlatban ezt meg tudják valósítani.

A másik nagyobb esetkör, amikor a vevő közvetlenül az őt kiszolgáló személynek fizet borravalót. Értelemszerűen erről semmilyen bizonylat nem készül. Ez igaz akkor is, ha a személyzet „közösen” gyűjti a borravalót. Például egy külön dobozba teszi bele a vevő vagy a kiszolgáló személy a borravalót, és ezt – a vállalkozó bevonása nélkül – osztják fel a személyzet tagjai között.

Személyi jövedelemadó

A személyi jövedelemadó szabályozása adómentes bevételnek ismeri el a vevőtől közvetlenül kapott borravalót. A hangsúly a közvetlenségen van. Ha ugyanis a vállalkozó be van avatva a mindekori borravaló felosztásába, akkor a borravaló már nem önálló tevékenységből származó jövedelemként, azaz munkabérként jelenik meg.

Nézzünk néhány esetet a közvetlenség esetére.

Borravaló átadásának módja Közvetlenség
Készpénzt ad a vevő az eladó kezébe, aki azt saját magának elteszi IGEN
Készpénzt ad a vevő az eladó kezébe, aki azt egy közös gyűjtőbe teszi. A gyűjtőben lévő pénzt az alkalmazottak osztják fel egymás közt IGEN
Készpénzt ad a vevő az eladó kezébe, aki azt egy közös gyűjtőbe teszi. A gyűjtőben lévő pénzt a vállalkozó osztja ki az alkalmazottaknak NEM
Készpénzt ad a vevő az eladónak, aki azt a pénztárgép kasszájába teszi be NEM
Bankkártyával ad borravalót a vevő, az ellenértékkel együtt fizeti a borravaló összegét. A vállalkozás bankszámlájára érkezik a pénz NEM
Bankkártyával ad borravalót a vevő. Külön tételként, TIP-gyűjtőbe fizet. A TIP-gyűjtőből a vállalkozás bankszámlájára érkezik a pénz NEM
Bankkártyával ad borravalót a vevő. Külön tételként, TIP-gyűjtőbe fizet. A TIP-gyűjtőből a kiszolgáló bankszámlájára érkezik a pénz (természetesen a vállalkozás bankszámláján át fog futni, de technikailag minden esetben ez automatikus) IGEN

Tehát ahol a közvetlenség teljesül, ott beszélhetünk adómentes bevételről.

A felszolgálási díj

Csak az összehasonlíthatóság kedvéért jegyezzük meg a végén, hogy a felszolgálási díjnak nevezzük a vendéglátás keretében a vendégek felszolgáló közreműködésével történő kiszolgálásáért felszámított külön díjat.

A borravalóval ellentétben a felszolgálási díj minden esetben kell, hogy szerepeljen a kiállított számlán vagy nyugtán. A felszolgálási díjjal szembeni jogszabályi elvárás, hogy annak teljes összegét az alábbiakban részletesen meghatározott módon, adókkal és járulékokkal csökkentett összegben, a vendéglátásban közvetlenül közreműködők számára kell kifizetnie.

Ugyan a felszolgálási díjból a munkáltatónak nem kell személyi jövedelemadót levonnia, mert az a vendéglátásban fizetett borravalóhoz hasonlóan adómentes juttatásnak minősül (Szja tv. 1. számú melléklet 4.21. pont), de a munkáltatói közterhek miatt a borravaló és a felszolgálási díj közötti pontos különbségtétel elengedhetetlen, ugyanis a felszolgálási díj járulékalapot képező jövedelem.

További cikkek

áfa
2024. augusztus |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Most az egyutas, 50 forintos visszaváltási díjról írnék. Különösen a vendéglátósok problémája, hogy mennyire kell az 50 forintot elkérniük (illetve kérhetik el), ha a palack visszahozatala bizonytalan.

Érdekel
áfa
2021. március |Alexa |Előfizetői cikk

A lakások bérbeadásával ellentétben itt kötelező az adószám, a számla, és 2021. évtől az adatszolgáltatás is. Mivel itt olyan adózói kör is jelen van, akinek ügyfélkapuja sincs, ezért felmerül a kérdés, hogy lehetne kézi nyugtaadással megoldani ezt a problémát.

Érdekel