Az őstermelői tevékenység széles skálán mozog. Most azzal foglalkozunk, amikor saját és nem saját alapanyagból történő élelmiszer előállítása történik.
Élelmiszer előállítása őstermelői tevékenység keretében
Újdonság az értékesítésben
Az őstermelői tevékenység bevételei között már régóta nem csak a nyers terménynek vagy az élő állatnak értékesítése ellenértékét lehet figyelembe venni. 2021. január 1. és 2023. november 24. óta van lényeges változás ebben a kérdéskörben.
Az őstermelő által előállított élelmiszer őstermelői bevételek közötti elszámolásának természetesen korlátai is vannak. Az egyik alapvető kérdés, hogy saját alapanyagokból vagy mástól vásárolt alapanyagból dolgozik az őstermelő. Tekintsük az alábbi táblázatot.
Saját gazdaságban előállított alapanyagból készül az élelmiszer | Nem saját gazdaságban előállított alapanyagból készül az élelmiszer | |
Bevételi értékhatár | 60/2023. AM rendelet melléklete szerinti mennyiségi limit alatti értékesítés őstermelői tevékenység bevétele. Feletti mennyiség más önálló tevékenység. Amely élelmiszertípust az AM rendelet nem említ, ott nincs limit. (Nem kiegészítő tevékenység!) | Összes bevétel 25%-a (kiegészítő tevékenység) |
Élelmiszer típusaira vonatkozó korlátozás | Nincs |
Az élelmiszer előállításához szinte minden esetben szükségesek olyan alapanyagok is, melyeket egy átlagos gazdaság nem állít elő. Így például fűszer, só, cukor, tartósítószer sokszor kerül az élelmiszerbe. A saját vagy nem saját gazdaságból származó alapanyag kérdését az dönti el, hogy a termék alapvető összetevője honnan származik. Ha, mondjuk, száraztésztáról van szó, akkor itt a búza lesz az az alapanyag, amit vizsgálunk, a hozzávaló tojás, só, egyéb adalékok már lehetnek vásárolt termékek.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Őstermelők tárgyieszköz-eladása
A témával már nagyon sokat foglalkoztunk, de mindig van egy újabb kérdés, egy újabb szál, ami miatt időről időre elővesszük az esetet. Ingóértékesítés szabályai szerint adózik, de az átalányadózók nem alkalmazhatják.
ÉrdekelŐstermelők tárgyi eszköze
Sok cikket jelentettünk meg már a témában, de egy kedves olvasó írt ezzel kapcsolatban, így nem hagyjuk szó nélkül a kérdését. Bevezetőjében jelzi, hogy a legfrissebb cikk számára elkeserítő. Nézzük, miről is van szó!
Érdekel