Az eltolt határidejű taobevallások miatt most a témában ismét megszaporodtak a kérdések, és vannak bizonytalanságok. Zöldautó, nyílt végű lízing, napelem/napkollektor, szigetelés, zöldmezős beruházás, auditor szerepe… csak néhány téma címszavakban.
Energiahatékonysági célú beruházás utáni adókedvezmények
Taotörvény
A Társasági adóról szóló törvény 22/E §-a szerint adókedvezményt lehet igénybe venni energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás üzembe helyezése és üzemeltetése esetén. A kedvezmény időtartama a beruházás, felújítás üzembe helyezését követő adóévben – vagy döntése szerint a beruházás, felújítás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő öt adóév.
Az energiahatékonysági célú beruházás adókedvezménye annyiban különleges a többi kedvezmény közül, hogy 100%-os ellenőrzöttségi szint tartozik hozzá, a NAV ugyanis a kedvezmény igénybevételéhez mért 3 éven belül köteles a kedvezményt levizsgálni, ami azt is jelenti, hogy az adott évi társaságiadó-bevallás egyéb vonatkozásban is jó kell, hogy legyen. Ebből adódik, hogy a kedvezmény minden neuralgikus pontjára válaszokat kell találnia a vállalkozónak.
Auditor igazolása
A kedvezmény egyik fontos pillére az auditor igazolása.
Az auditor kizárólag azt igazolja, hogy az adott beruházással energiamegtakarítás érhető el. Az energiamegtakarítás mértéke nem számít, csak az, hogy az auditor által kimutatott és igazolt legyen.
Az auditor nemcsak akkor ad igazolást, ha egy régi eszközt lecserél a vállalkozó, hanem az új beszerzésekre, a zöldmezős beruházásokra is, sőt még a felújításokra is. Nem cserecélú beszerzés esetén az auditor arról ad igazolást, hogy az adott beruházás azzal takarít meg energiát, hogy a vállalkozó egy energiahatékonyabb eszközt választ (nemzetgazdasági szinten lesz megtakarítás).
Egyébként ez a feltétel viszonylag könnyen tud teljesülni, ugyanakkor az auditor az adókedvezmény számításához semmit nem igazol le, idevonatkozóan semmilyen adatot nem közöl. Fontos ezt tudni, mivel más feltételek is vannak, és az auditor igazolása nem kevés pénzbe kerül.
Kizárt beruházások
A következő akadály, amit át kell ugrani, az a kizárt beruházások köre. Nem lehet az energiahatékonysági célú beruházás adókedvezményét igénybe venni, ha
- a beruházásra uniós szabvány által elérendő szint miatt van szükség, vagy
- ha napelem beszerzéséről van szó (a kizárólag a hőtermelési vagy a hűtési célú napkollektorra viszont alkalmazható a kedvezmény).
A „tiltólista” nem teljes, az adótartozással vagy bizonyos mulasztási bírsággal terhelt, illetve a nehéz helyzetben lévő vállalkozások sem vehetik igénybe a kedvezményt.
És akkor milyen beruházásokban lehet gondolkodni? Szinte bármiben, de azért azt is figyelembe kell venni, hogy ha a kedvezmény összege túl kicsi, akkor az még a kedvezménnyel összefüggő kiadásokra sem lesz elég.
Néhány klasszikus eset:
- épület energetikai korszerűsítése;
- hőtermelő vagy hűtőberendezések cseréje;
- hibrid vagy zöldautó vásárlása;
- világítótestek cseréje;
- új gyártástechnológia vásárlása.
Finanszírozási mód
A következő kérdés az szokott lenni, hogy számít-e finanszírozási mód, azaz a hitelre, lízingre történő beszerzés akadályt jelent-e. A válasz az, hogy nem, szóba jöhet a hitelre, a zárt és nyílt végű lízingre történő beszerzés is. Amivel vigyázni kell, az a támogatás. Támogatással érintett eszköz esetén a kedvezmény nem vész el, de a támogatás összegével azt csökkenteni kell.
Emeljük ki még a listából a nyílt végű lízinget. Itt arra kell figyelni, hogy a futamidő ne legyen rövidebb, mint az üzembe helyezéstől számított öt év, hiszen a kedvezmény feltétele, hogy az említett ideig üzemeltetnie kell a vállalkozásnak az adott eszközt.
Kedvezmény mértéke
A kedvezmény mértéke nem feltétel, de tulajdonképpen azzá válik azáltal, hogy ennek az összegnek az ismeretében ajánlatos dönteni arról, hogy egyáltalán érdemes-e belevágni az adókedvezménybe. A kedvezmény mértékének meghatározása szempontjából vízválasztó, hogy a kérdéses beruházás kizárólag energiahatékonysági célú vagy sem.
A kizárólag energiahatékonysági célú beruházások esetén az esetleges támogatással csökkentett teljes érték az adókedvezmény összege (a támogatási intenzitás viszont komoly korlát, lásd alább). A kizárólag szó itt azt jeleni, hogy az adott beruházásnak ez az egyetlen célja. Ezzel nagyon leszűkül az idesorolható beruházások köre, tulajdonképpen az épület szigetelésén felül nem is nagyon lehetne ide mást felsorolni. A zöld rendszámos kocsi például azért nem jó ide, mert az autó beszerzése nyilvánvalóan szállítási célt is szolgál. Azt is fontos tudni, hogy a kizárólagossági feltétel 2019. augusztus 23-tól került be a jogszabályba, tehát a korábbi beruházásokra a kizárólagosságot nem kell megállapítani.
Az előző feltételnek meg nem felelő beruházás esetén a kedvezmény a támogatással csökkentett különbözet lesz. A támogatáson kívül a csökkentő tétel az az összeg, amit a vállalkozó egy kevésbé energiahatékony beruházás esetén igazolhatóan elköltött volna. Ezt még csere esetén is így kell számolni, tehát nem a régi eszköz beszerzési árát kell levonni. Egy meg nem valósult beruházás igazolható összegét nem könnyű dokumentálni, de hát ez is egy olyan EU-s szabályozási forma, amit a gyakorlat fog megoldani.
Példa
Egy kertészet a termékei kiszállításához használt kisteherautói számát bővíti egy zöld rendszámos kisteherautóval. Az új jármű beszerzési ára 12 millió forint, erre kap 1,5 millió forint állami támogatást. Ugyanezt a modellt nem árulják gázolaj üzemű vagy hibrid formában, így egy hasonló árkategóriájú, de másik modellhez tartozó gázolaj üzemű teherautó árából indul ki. A vállalkozó kér egy árajánlatot a kérdéses kereskedőtől, az ajánlat üzembe helyezéssel együtt 6,7 millió forint. A kedvezmény összege így 3,8 millió forint lesz.
Nem kell tehát megijedni a különbözet számításának szabályától, de ezzel együtt a szabályt normál keretek között érdemes tartani, azaz az összehasonlító ár se legyen túlzóan alacsony.
Támogatási intenzitás
Még mindig nincs vége az akadálypályának, ugyanis a támogatási intenzitás is megfoghatja a kedvezmény egy részét. A szokásos támogatási térképről van szó, kisvállalkozók esetén 20%-kal, középvállalkozók esetén további 10%-kal növelhető az intenzitás a térképen szereplő intenzitáshoz képest. Egy kisvállalkozó által Kecskeméten üzembe helyezett beruházás esetén az intenzitás 65%.
A kedvezményt nem kötelező egy dózisban igénybe venni. Az üzembe helyezés és az azt követő 5 adóévre is elosztható a kedvezmény. Ezt azért nem árt tudni, mivel ez a kedvezmény a 70%-os korláttal érintett kedvezmény.
További cikkek
Pénzforgalmi elszámolás és az adatszolgáltatás
A pénzforgalmi áfa választása mind a számlakibocsátó, mind a számlabefogadó oldaláról különös figyelmet igényel. Az áfa levonási jogosultsága a pénzügyi teljesítéstől függ, nem pedig a számlán levő teljesítési időponttól. Ennek adatszolgáltatására is fokozottan kell figyelni.
ÉrdekelÚj Tbj. törvény
Hatályba lépett az új Tbj. törvény, ami méltatlanul kevés figyelmet kapott az online adatszolgáltatás mellett. Pedig július 1-jétől az új törvény van hatályban. Listázzuk a legfontosabb változtatásokat.
Érdekel