A tárgyi adómentes ingatlan-bérbeadásról készült számláról nem kell adatot szolgáltatni. Ez alól az egyik kivétel a garázs bérbeadása. Na és mi van akkor, ha a lakással együtt van építve a garázs, vagy ha a garázst üzletnek vagy tárolónak használják?
Garázs bérbeadás
Garázs, mint ingatlan
A garázs bérbeadásának áfabeli megítélése is tartogat érdekességeket. A garázs bérbeadása önmagában egy áfaköteles szolgáltatás lenne, ezért van az, hogy adószámot kell kiváltani és számlát kell adni róla, a számláról pedig adatot kell szolgáltatni. Az más kérdés, hogy az adószám kiváltását követően alanyi adómentességet érdemes választani. Ebből a szabályból következik az is, hogy garázs bejelentés nélküli bérbeadása nagyobb kockázatot rejt magában. Lakás bérbeadása esetén csak akkor van bejelentési kötelezettség, ha egyébként más tevékenységre adószáma van a magánszemélynek, de számlaadási kötelezettség még ebben az esetben sincs, sőt még számlaadás esetén sincs adatszolgáltatási kötelezettség.
Mi a helyzet a parkolóhelyekkel?
A garázs bérbeadásához hasonlóan kell elbírálni a parkolóhely bérbeadását is, azaz, ha kimondottan jármű parkolása céljából alakítanak ki egy fedetlen ingatlanrészt, akkor annak bérbeadása is főszabály szerint áfaköteles, értelemszerűen az alanyi adómentesség választásának a lehetősége itt is fennáll.
A következő táblázatban megvizsgáljuk a garázs, a parkolóhely bérbeadásának főbb áfabeli vonatkozásait:
Garázsnak, parkolóhelynek kialakított ingatlan(részt) úgy ad bérbe, hogy a bérlő ott járművet tart |
Garázsnak, parkolóhelynek kialakított ingatlan(rész)t úgy ad bérbe, hogy a bérlő ott nem járművet tart |
Nem garázsnak, nem parkolóhelynek kialakított ingatlan(rész)t úgy ad bérbe, hogy a bérlő ott járművet tart |
|
A jármű tárolására szolgáló ingatlanrészt önállóan adja bérbe | Főszabály szerint áfás ügylet, adószámot kell rá kiváltani, mindig számlaadás kíséri, alanyi adómentesség választható | Főszabály szerint áfás ügylet, adószámot kell rá kiváltani, mindig számlaadás kíséri, alanyi adómentesség választható | Tárgyi adómentes ügylet, adószámot nem kötelező kiváltani rá, nincs számlaadási kötelezettség |
A jármű tárolására szolgáló ingatlanrészt lakással együtt adja bérbe | Tárgyi adómentes ügylet, adószámot nem kötelező kiváltani rá, nincs számlaadási kötelezettség | Tárgyi adómentes ügylet, adószámot nem kötelező kiváltani rá, nincs számlaadási kötelezettség | Tárgyi adómentes ügylet, adószámot nem kötelező kiváltani rá, nincs számlaadási kötelezettség |
A táblázatot érdemes némi magyarázattal kiegészíteni. A garázs, a parkolóhely céljára kialakított ingatlan(rész) kiadása abban az esetben is főszabály szerint áfaköteles, ha a kérdéses ingatlant nem jármű tárolására használják, azaz nem a tényleges használat az irányadó, hanem a rendeltetés. Ha pedig egy raktárnak kialakított ingatlant jármű tárolására használnak, akkor az a bérbeadás tárgyi adómentes.
A társasházak belső udvarában kijelölt, nem aszfaltozott terület minősítése nem egyszerű feladat. Ha az adott terület pontos kijelölése nem történik meg, tulajdonképpen a lakók maguk egyeznek meg arról, hogy a gépjárművek hol parkolhatnak, akkor igazából nem beszélhetünk jármű parkolására kialakított ingatlanról. A társasház előtt, közút mellett kialakított, kijelölt parkolóhely már kimondottan jármű elhelyezésére szolgáló ingatlan, azaz ennek bérbeadása főszabály szerint adóköteles.
A gyakorlatban a garázsok (ideértve a teremgarázsban kijelölt helyet is), a parkolóhelyek bérbeadása lakással, műhellyel vagy üzlethelyiséggel együtt, vagy családi ház részeként történik meg. Ha a garázs, a parkoló bérbeadása járulékos szolgáltatásként jelenik meg – 99%-ban így van a gyakorlatban –, akkor a teljes ingatlan bérbeadása főszabály szerint tárgyi adómentes szolgáltatás, azaz nem kötelező az adószámot kiváltani, számlát kiállítani róla.
További cikkek
Illetékmentesség testvérek közötti vagyonszerzésre
Nem kapott nagy hírverést ez a változás, pedig kaphatott volna. Tisztázzuk, hogy akkor ki és kinek tud, s milyen jogcímen illetékmentesen vagyont átruházni. Mi a helyzet a bankszámlapénzzel?
ÉrdekelJárulékfizetési alsó határ
A járulékfizetési alsó határ egy új szabály a Tbj.-ben. A minimálbér 30%-os szabályának emlegetik sokan. Mi a helyzet a cseden lévőkkel? Mikor kell hónapon belül arányosítani és mikor nem? Mit tegyünk a biztosított, de fizetés nélküli szabadságon lévő dolgozókkal? Előre megkapott és utólag megkapott bér? Szeptember hónaptól már alkalmazzuk, és mégis vannak még nyitott kérdések.
Érdekel