Szocho felső határ

2021. április |Előfizetői cikk |#adó
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Milyen jövedelmek számítanak bele a felső határba? Nyugdíjas munkabére, ingatlan bérbeadása, kivás cégtől kapott bér kezelése.

,

Jövedelemtől függő szabály

A szociális hozzájárulás felső határa 2019. évben lényeges, a korábbi eho felső határhoz képest merőben más, de alapvetően kedvezőbb változásokat eredményezett. A szocho felső határának a szabálya azt mondja, hogy ha a magánszemély egyes jövedelmei a minimálbér 24-szeresét eléri, akkor az egyébként szochoköteles különadózó tőkejövedelmeket nem terheli szociális hozzájárulási adó. Sőt, ha a jelzett értékhatárt csak a különadózó jövedelmekkel együtt lépi át, akkor a minimálbér 24-szeresét átlépő összeg után nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót.

A szocho felső határa 2021-ben a minimálbér februári emelése miatt a 2020. évivel egyező összegű, azaz 3 864 000 Ft marad.

Évközi nyilatkozat

Fontos eljárási szabály, hogy ez utóbbi megoldást csak a bevallással együtt lehet érvényesíteni, azaz év közben, amikor például az osztalékot számfejtik a magánszemélynek, akkor kétféle nyilatkozatot tehet:

  • vagy a teljes osztalék után nem fizet szochót, arra építve, hogy 2021. évben az osztalék nélküli szochoalap eléri a felső határt,
  • vagy semmilyen nyilatkozatot tesz, és akkor a teljes osztalékból – figyelemmel a felső határra – vonja a kifizető a szochót.

Tehát arra nincs lehetőség, hogy egy közelítő nyilatkozattal azt mondja a magánszemély, hogy mondjuk 2 millió forintig vonják az osztalékból a szochót.
Természetesen, ha az osztalékot két részletben, két különböző időpontban fizetik ki, akkor a másik kifizetéshez már tehető másik nyilatkozat.

Jövedelmek, amiket össze lehet számítani

A kedvező fordulat a felső határ szabályában az volt, hogy a szocho felső határba olyan jövedelmeket is be lehet számítani, amelyek ugyan – fogalmilag – a szocho alapjául szolgálnak, de tényleges szochót utánuk nem kell fizetni.

És az mindegy, hogy mi a mentesség oka: foglalkoztatási kedvezmény, kivaalap, teljes mentesség.

Melyek azok a kiemelt jövedelmek, melyeket a felső határba be lehet számítani, úgy, hogy azokat nem terhel szocho:

  • nyugdíjas alkalmazott bére, nyugdíjas megbízott díjazásának jövedelemtartalma;
  • kivás cégnél alkalmazott bére, megbízott díjazása, ideértve a nyugdíjast is;
  • ingatlan bérbeadásából származó jövedelem.

Végül még egy fontos dolog: osztalék esetén mindig az osztalék kifizetésének éve szerinti szocho felső határral, és ennek megfelelően ezen év jövedelmeivel kell foglalkoznunk. Nem az számít, hogy az osztalékot mely év eredményének terhére fizették ki. Ez akkor is igaz, hogy ha csak osztalékelőleg jóváhagyásáról van szó, külön többlet kifizetése nélkül.

További cikkek

adószámvitel
2024. május |Egri-Retezi Katalin |Előfizetői cikk

A globális minimumadószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény megteremtette a hazai számviteli előírásokban is az IFRS beszámolási rendszerben jól ismert halasztott adó kimutatásának a lehetőségét 2023. 12. 31-től.

Érdekel
adó
2020. július |Alexa |Előfizetői cikk

Manapság minden digitalizálódik. Bár kaszinóba járni továbbra is egész más élmény, egyre inkább terjed az online szerencsejáték, így sokszor kérdés az ebből származó nyeremény adózása. Keveredik a nyeremény, az önálló tevékenység, az egyéb jövedelem kategóriája.

Érdekel