Régóta vártuk, és talán pont nem most számítottunk rá, hogy még visszamenőlegesen is érvényes lesz. Decemberben még arról írtunk, hogy nincs változás. De a hír igaz, az alanyi adómentesség 18 millió forint értékhatárig alkalmazható. Biztos vagyok benne, hogy ez még egy jó ideig „forró” téma lesz, de kezdjük az első tapasztalatokkal.
Alanyi adómentesség

Kormányrendelet alapján
Talán csak időlegesen érdekesség, hogy a módosítás azért született meg ilyen nagyon gyorsan, mert nem az Áfatörvény módosult, hanem egy kormányrendelet jelent meg. Ha a szerencseszámod az ötös, akkor könnyen meg fogod tudni jegyezni.
Az 5/2025-ös kormányrendelet január 25-én jelent meg a Magyar Közlönyben.
A rendelet az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra hivatkozik, így az Áfatörvényt az e rendeleten levő eltérésekkel kell alkalmazni. Azaz, a kormányrendelet most felülírja a törvényt.
A veszélyhelyzet jelenleg május közepéig van kihirdetve, így ennek tudatában a következő forgatókönyvek lehetségesek:
- a veszélyhelyzetet nem hosszabbítják, így az alanyi mentességre vonatkozó szabály megszűnik,
- a veszélyhelyzetet meghosszabbítják, így az alanyi mentességre vonatkozó szabály mégsem szűnik meg,
- a veszélyhelyzet alatt módosítják az Áfatörvényt, és akkor az új szabály a törvény erejénél fogva marad velünk.
Gondolom, ez utóbbira tennénk most a legtöbb szavazatot, és az első verziót egyáltalán nem tudjuk elképzelni.
Megemelt értékhatár
Így szól a kormányrendelet: „Az Áfa tv. 188. § (2) bekezdésétől eltérően az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeg.”
Miután ezt 2025. január 1-jétől már lehet alkalmazni, a bejelentkezésekre is extraidősávot kell biztosítani.
Azok, akik 2025-re szeretnének belépni, a nyilatkozatukat 2025. február 28-ig tudják elküldeni.
Beléphet az alanyi mentesek táborába az, akinek az összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban
kifejezett és éves szinten göngyölített – összege
a) sem a 2024. naptári évben ténylegesen,
b) sem a 2025. naptári évben észszerűen várhatóan, illetve ténylegesen
nem haladja meg a 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.
Visszaléphet az is, akinek 2023-ban vagy 2024-ben értékhatár-túllépés miatt szűnt meg az alanyi mentessége.
Visszamenőleges alanyiság
Ha már állítottunk ki áfás számlát, akkor ezeket módosítani kell. A módosításhoz természetesen ismerni kell a felek szándékát. Mert nem mindegy, hogy az áfásan kiállított számla bruttó értéke lesz-e az új számla végösszege, vagy pedig a nettó.
Mert ha a felek nettóban állapodtak meg, és a számla helyesbítésre kerül, akkor az áfát a vevőnek vissza kell fizetni.
Ha a felek bruttóban állapodtak meg, akkor az új nettó a régi bruttó lesz, azaz, az áfát nem kell befizetni, és az összeget meg lehet tartani.
Miért ne várjunk a bejelentésig február 28-ig?
Mert ha az áfás számla kapcsán már van áfabevallási kötelezettségünk február 20-ig, akkor azt be kell fizetni, és majd a helyesbítő számla alapján lehet visszakérni.
Ez sok esetben továbbvihető követelésbe fog kerülni, amihez már szinte lehetetlen hozzájutni. Ezt mindenképpen el kell kerülni.
Kijavítási kérelem
Mi van, ha elmulasztjuk a februári bejelentést, de mégis alanyi mentesek szeretnénk lenni?
Még nincs minden veszve, de utána már vannak korlátozások.
Ha állítottunk ki áfás számlát, akkor február 28-ig élhetünk a bejelentéssel, és módosíthatjuk a számlákat.
Ha viszont még nem állítottunk ki számlát, akkor március 1. után kérhetünk kijavítási kérelmet, és ez alapján lehetünk visszamenőlegesen is alanyi adómentesek. Ezzel a lehetőséggel szoktak élni egyébként a szünetelésből visszajött vállalkozások is, ha korábban áfásak voltak, de most már alanyi mentesek szeretnének lenni, de ezt elmulasztották bejelenteni.
Sajnos, ha már állítottunk ki áfás számlát, akkor a kijavítási kérelemmel nem élhetünk.
A pontos jogszabályi megfogalmazás szerint az Áfatörvény 257/F bekezdése alapján
„Az adóalany az állami adó- és vámhatósághoz benyújtott kijavítási kérelem útján a bevallások utólagos adóellenőrzésének megkezdését megelőzően, az adó megállapításához való jog elévülési idején belül kezdeményezheti a (…) 192. § (1) bekezdése (…) szerinti választásának vagy választása hiányának módosítását, feltéve, hogy a módosítás nem érinti az általa megállapított és bevallott adóalap, fizetendő adó és az előzetesen felszámított, levonható adó összegét.”
További cikkek
Kérdés-válasz
Nyílt végű pénzügyi lízingben van egy személygépkocsi, a futamidő januárban járt le. A cég megvásárolta az autót. A lízingbe adó kiállította a maradványérték + áfa számlát.
ÉrdekelEgészségügyi szolgáltatás az áfában
A humán egészségügyi szolgáltatás tárgyi adómentességi szabályának alkalmazása kérdéseket vethet fel egy magánklinikára, orvosokat tömörítő rendelőre. Azt vizsgáljuk, hogy az alkalmazotti, a megbízásos, a vállalkozó orvosokat alkalmazó szervezetek mely esetekben számlázhatnak mentesen.
Érdekel