A devizás számlák átváltási árfolyama mindig akkor kérdés, amikor éppen szembejön a számla. A mostani összefoglaló táblázatot akár az irodád falára is kiteheted, hogy csak rá kelljen pillantani, amikor éppen eljön ez a pillanat.
Devizában kiállított számlák átváltási árfolyama

Áfa vagy számvitel?
Persze az első kérdés rögtön az: a rögzítéskori árfolyam és az áfában történő átszámítás közötti különbség hogyan hidalható át?
A főszabályt a Számviteli törvény 60. §-ban találjuk:
„A valutapénztárba bekerülő valutakészletet, a devizaszámlára kerülő devizát, a külföldi pénzértékre szóló követelést, befektetett pénzügyi eszközt, értékpapírt, illetve kötelezettséget a bekerülés napjára, illetve a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – a (4)–(6) bekezdés szerinti – devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni, kivéve a forintért vásárolt valutát, devizát, amelyet a fizetett összegben kell felvenni, és amelynél a ténylegesen fizetett forint alapján kell a nyilvántartásba vételi árfolyamot meghatározni.”
Ez, ugye, még nagyon messze van az áfa szabályától, így ennek megfelelően külön kellene átszámolni a könyvelésben és az áfaanalitikában a devizás számlákat.
Ezért mindenképpen érdemes élni a 2012 óta érvényben levő egyszerűsítéssel.
„Azon gazdasági események esetén, amelyeknél az ellenérték külföldi pénzértékben kerül meghatározásra, a külföldi pénzértékre szóló követelés, illetve kötelezettség forintértékének meghatározása során – a vállalkozó számviteli politikában rögzített döntése alapján – alkalmazható az általános forgalmi adóról szóló törvénynek az adóalap forintban történő megállapítására vonatkozó előírásai szerinti árfolyam is.”
A kulcs tehát a számviteli politika, ahol azt kell választani, hogy az Áfatörvény szerinti árfolyam lesz a rögzítési árfolyam.
Árfolyam az áfában
Amikor egy árfolyam meghatározására van szükség, két dolgot kell tisztázni, persze azok után, hogy tudjuk, milyen devizát szeretnénk átszámolni:
- Melyik bank által kiadott árfolyamot keressük?
- Milyen dátumra kiadott árfolyamot keressük?
Melyik bank?
Főszabály szerint belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet deviza eladási árfolyama, de egy vállalkozó bejelentheti, hogy inkább a Magyar Nemzeti Bank hivatalosan közzétett árfolyamát alkalmazza.
A régi Áfatörvényben még ez volt a főszabály, sok esetben most is ez a legoptimálisabb választás, így azt gondolom, hogy ezt alkalmazzuk a legtöbben.
Milyen dátumra?
Ha egy olyan dátumra keresünk árfolyamot, amikor azt az MNB nem jegyezte, akkor az alkalmazandó árfolyam az utolsó, ami ebben az időpontban érvényes.
És akkor most jöjjön az összefoglalás.
Az áfában rengetegféle teljesítési időpont létezik, előfordul, hogy ez a számlakibocsátás dátumához képest egy későbbi időpont.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Erdővéghasználati fakitermelés
Egy erdő osztatlan közös tulajdonban van. Az egyik tulajdonos – aki egyébként az erdőgazdálkodó is – többlethasználati jogot kap. Ilyen esetben ki értékesítheti a fát, és hogyan kell a tulajdonosokkal elszámolni, ha pénzben vagy fában fizeti ki azokat az erdőgazdálkodó?
ÉrdekelVariációk egy témára: lakásáfa 5%
Úgymint: lakás bővítése, meglévő lakás bontása és új építése, lakással együtt garázs értékesítése, új lakás értékesítése napelemmel, konyhabútorral, illetve egy 2 éven túli használatbavételi engedéllyel rendelkező (bérbe adott vagy üresen álló) lakás értékesítése.
Érdekel