Néhány éve van jelen a cégeknél a kamat- és kezelésiköltség-támogatás. Ezekkel kapcsolatban a kérdés az, hogy vajon a támogatástartalom könyvelése kezelendő-e külön bevételként vagy sem?
Kamattámogatások könyvelése
Széchenyi Program
Egy példaként nézzünk egy Széchenyi Kártya Programot, ahol a kiadott igazolás alapján a megítélt kamat- és kezelési költség bruttó támogatástartalmára kaptunk igazolást.
Az igazolás alapján az összeg 18 000 037 HUF, euróban kifejezve 47 061,38 EUR.
Valójában elvi szinten nincs szükség a számokra, mégis azért írtam meg, mert az első kérdés rögtön az, hogy ha a hitel után fizetendő kamat nem egy évet érint, hanem több évet, akkor ez az összeg nem egy évre jutó támogatás, hanem a teljes futamidőre.
És ha később az a megoldás, hogy ezt könyvelni kell – majd a cikkben erről írnék részletesebben –, akkor az első probléma az, hogy ebből az egyes évekre mekkora összeg jut.
De menjünk vissza egy lépést, és nézzük meg, hogy valójában hogyan is kell könyvelni. A gyakorlatban két irány körvonalazódott, szakemberek véleménye is megoszlik egymással.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Az átalakulások tipikus buktatói – 2. rész
Az előző kiadványban az átalakulások folyamatának főbb buktatói közül kilenc problémafelvetést foglaltunk össze, az alábbiakban további hét témát ismertetünk röviden.
ÉrdekelElhatárolás vagy szállítói kötelezettség?
Ez az egyik olyan, számvitellel összefüggő téma, ami szinte sosem évül el. Több évtizede a beszámolókészítés időszakában leggyakrabban feltett kérdés: elhatárolás vagy szállítói kötelezettség? Az év elején ugyanis sok olyan számla érkezik a vállalkozásokhoz, melyben a szolgáltatás teljesítése 2023-ban megtörtént, de a számlát csak 2024-ben állítják ki. Tetézi a problémát, ha a fizetési határidővel egyező, 2024-es áfateljesítési időponttal kell kalkulálni. De hogyan kell ezeket a számlákat lekönyvelni?
Érdekel