A megváltozott munkaképességű dolgozó március 16-án lépett be, ő 0,51 főnek számít abban a hónapban a megváltozott munkaképességű létszámban?
Kérdés-válasz
Kérdés
- A megváltozott munkaképességű dolgozó március 16-án lépett be, ő 0,51 főnek számít abban a hónapban a megváltozott munkaképességű létszámban? A NAV tájékoztató füzeteiben bemutatott példákon is a megváltozott létszámot mindig egész számokkal számolják, míg az átlagos statisztikai létszámot egy tizedesjegyig kell számításba vonni.
- Ha a megváltozott munkaképességű dolgozó 3 hónapot táppénzen van, az átlagos statisztikai létszámból egy hónap után kell kivenni, ugyanígy a rehablétszámból is?
- A baleseti járadékban részesülőt el kell küldeni komplex minősítésre?
Előző ellenőrzésnél a baleseti járadékot, melynek nincs időbeli hatálya, elfogadták. Egy újabb ellenőrzésnél pedig a komplex minősítés időbeni hatályát hiányolták és vették ki a dolgozót a megváltozott létszámból helyesen?
Válasz
A megváltozott munkaképességű létszámot mint csökkentő tényezőt is egy tizedesjegyig számoljuk, tehát nem csak egész szám lehet.
Ha március 16-án lépett be a megváltozott munkaképességű dolgozó, akkor 0,5 fővel kell csökkentő létszámot számolni.
3 hónapos táppénz esetén az első táppénzes hónapban még beszámít a létszámba, az azt követőn 2 hónapban viszont már nem lehet vele csökkentő tényezőként számolni. A KSH-útmutató 2. számú függelékéből olvasható ki ez a válasz.
A baleseti járadék folyósítása önmagában nem alapozza meg azt, hogy az említett juttatásban részesülő személy csökkentő létszámnak számít. A feltétel az, hogy az adott személy az alábbi kritériumok valamelyikének megfeleljen:
– akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60%-os vagy kisebb mértékű,
– aki legalább 40%-os egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt,
– akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100%-os mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy
– aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül,
és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.
Tehát megfelelő időbeli hatályú minősítésre van szükség, függetlenül attól, hogy a baleseti járadékot mi alapján folyósítják. Ha a minősítés véges időbeli hatályú, és nem kerül újabb vizsgálatra sor, továbbá más dokumentum sincs, ami az egészségi állapotot vagy a munkaképességet megfelelő időbeli hatállyal alátámassza, akkor ezt a munkavállalót ki kell venni a csökkentő létszámból.
További cikkek
Önképzés – élethosszig tartó tanulás
A könyvelési, adózási területre bizony nagyon jellemző az élethosszig tartó tanulás. Itt igaz a szlogen: „Aki kimarad, az lemarad!” Elég pár hetes pihenés, esetleg kényszerű kiesés, már olyan mennyiségű változást kell bepótolni, amely a napi munka mellett jelentős többletidőt, többletenergiát követel.
ÉrdekelMikor kell útnyilvántartást vezetni?
Azt hittem, hogy a már sok éve változatlan szabályt mindenki jól alkalmazza. Egy hozzám érkezett kérdésből azonban kiderül, hogy szakképzett, sokat tapasztalt kollégák is elbizonytalanodhatnak a válaszon.
Érdekel