A társasház építése esetén ismét egy csokornyi kérdés gyűlt össze. Lakásokon kívül külső és egybeépült tárolók, garázs, külső kocsibeálló, kerítés, járda. Mi az, ami 5%-os, mi az, ami 27%-os, mikor kell arányosítani?
Kérdések az 5%-os lakásáfa témakörben
Kulcs a helyes értelmezés
Az 5%-os lakásáfa kérdése 2016 óta folyamatosan porondon van. A lakásépítésbe fogó magánszemélyek gyakran a teljes vagyonukat vagy nem kevés hitelt raknak bele egy építkezésbe, és értelemszerűen az építőipari vállalkozó minden, az ellenértéket érintő rezdülésére nagyon élénken reagálnak. Ezek közül a reakciók közül az áfa mértékére irányuló kérdések nem állnak meg a vállalkozó szintjén, gyakran kell a könyvelőnek igazságot tennie.
A lakásáfakérdések egyik gócpontja, hogy a lakáshoz tartozó, azzal egybe- vagy különépített különféle helyiségekre, szokásosan velejáró részeire mennyiben alkalmazható a kedvező 5%-os adómérték.
A lakóingatlan fogalmának helyes értelmezése kerül előtérbe.
A lakóingatlan részének kell tekinteni az ingatlan minden olyan részét, amelyek a rendeltetésszerű használathoz szükségesek.
Azzal nem kell foglalkozni, hogy mennyiben luxus-e vagy sem az a helyiség. Tulajdonképpen azt kell megvizsgálni, hogy a lakhatás milyen alapvető és kényelmi funkciókat ellátó helyiségeket foglal magában.
A lakóingatlan részei
Egyértelműen a lakóingatlan részének tekinthető:
- a járda, a kerítés,
- a közlekedő,
- ruhaszárító helyiség,
- jacuzzi, beépített szauna,
- lakással egybeépített tároló.
A felsorolás utolsó tagjánál hangsúlyos az egybeépítettség. A társasházi lakások esetén a lakáshoz alapból járó és önálló albetétként nem szereplő, a lakással egybe nem épített tároló a lakás részeként 5%-os áfaalapot képez. Abban az esetben, ha a vevő ezen felül további tárolót vásárol, akkor ez a tároló már elkülönült tételként 27%-os áfával értékesítendő.
Külön érdemes még foglalkozni a beépített bútorokkal. A beépített bútorok egy része alkotórészi kapcsolatba kerül az ingatlannal (például beépített szekrény, beépített konyha, klímaberendezés). Ha a lakás vásárlásakor, építésekor a kivitelezővel erre is szerződnek, azaz a lakás átadásának ez is feltétele, akkor ezeknek a beépített bútoroknak az értékesítésére is alkalmazható a kedvezményes 5%-os adókulcs.
A társasházak belső udvarának egy részén gyakran látni autót. Az autók általában bérelt vagy vásárolt helyen állnak. Ennek a kocsibeállónak az értékesítése akkor tekinthető csak a társasházi lakás részének, azaz 5%-os áfába tartozónak, ha nem opcionálisan választható a lakáshoz, hanem minden lakást vásárlónak jár.
Értelemszerűen, ha csak egy kocsibeálló jár a lakáshoz, és valaki egy másodikra is bevásárol, akkor ez a második beálló már önálló tételként 27%-os áfával számlázandó.
További cikkek
Erdővéghasználati fakitermelés
Egy erdő osztatlan közös tulajdonban van. Az egyik tulajdonos – aki egyébként az erdőgazdálkodó is – többlethasználati jogot kap. Ilyen esetben ki értékesítheti a fát, és hogyan kell a tulajdonosokkal elszámolni, ha pénzben vagy fában fizeti ki azokat az erdőgazdálkodó?
ÉrdekelÜdülőtelep értékesítése darabokban
Egy esettanulmányt dolgozunk fel. Osztatlan közös tulajdon formában vagy albetétesítést követően történő eladás. Mi van akkor, ha változik az ingatlan rendeltetése az értékesítés előtt?
Érdekel