Kriptovaluták között létezik olyan, amit kizárólag azért „üzemeltetnek”, mert helyettesíti a készpénzt, illetve banki költségeket lehet vele megtakarítani, azaz hiányzik belőle a befektetési funkció. Ilyen kriptovaluta használata vállalkozói és magánszemélyes körökben is előfordul. Személyi jövedelemadó, áfa, és kisebb mértékben számviteli szempontból elemzünk.
Kriptovaluták az adózásban
Mi is az a kriptovaluta?
A kriptoeszközök kialakulásakor megfogalmazódott céltól már nagyon messze van a mai helyzete. Eredetileg egy bizalommentes pénzt kívántak létrehozni, ami a pénzpiacoktól független, ma már mégis a kriptovaluták a mindennapi gazdasági élet szereplőivé váltak, és már nemcsak befektetési céllal adják-veszik, hanem a gazdasági élet szereplői fizetőeszközként is mind gyakrabban használják.
Ez utóbbi szerepet erősíti, hogy létezik a piacon már olyan kriptovaluta, melynek dollárhoz (pontosabban annak kriptoverziójához az USDT-hez) van rögzítve az árfolyama. Tehát befektetési célra aligha használható, kizárólag a készpénzt, a bankszámlapénzt váltja ki, kifejezetten fizetési céllal használják. A kriptovalutát forgathatja magánszemély, egyéni vállalkozó és cég is. Nézzük meg külön-külön, hogy e három kategóriában milyen adóvonzattal kell számolni.
Magánszemély (nem egyéni vállalkozó)
A személyi jövedelemadó 2022. év óta szabályozza külön a kriptovaluták adásvételét. A szabályozás sajátosan közelíti meg a bevételt és a költséget, továbbá az adóévi bevétellel és költségekkel foglalkozik, egyes ügyletek szintjén egyidejűleg nem vizsgálja a bevételt és a költséget, pontosabban ügylet szintjén nem állítja azokat párba.
A kriptovalutákkal folytatott ügyletekből ugyanúgy bevételt és költséget kell megállapítani, melynek különbözete adja az adóköteles jövedelmet.
Bevételnek minősül (nem teljes felsorolás):
- Törvényes fizetőeszközért (fiat valuta) eladott kriptovaluta tőzsdén kapott ellenértéke forintra átszámolva (MNB-árfolyammal).
- Kriptovalutáért vásárolt eszköz, szolgáltatás piaci ára (ha törvényes fizetőeszközben is meg van hirdetve, akkor az lehet piaci ár).Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
A tárgyieszköz-értékesítés, selejtezés, térítés nélküli átadás számvitele és adózása
A vállalkozások feleslegessé vált tárgyi eszközeiket megpróbálhatják értékesíteni, leselejtezhetik azokat, illetve, ha van rá igény, térítés nélküli átadás lehetőségével is élhetnek.
ÉrdekelÜzemanyagnorma elektromos autóknál
Az elektromos autók hamarabb megjelentek a cégek életében, mint azok elszámolható normája, de legalább már tudjuk, hogyan kell számolni a fogyasztásukat. Két esetet taglalunk: ha a magánszemély tulajdonában van az autó, és kiküldetésben van, illetve, ha céges tulajdonú autóra üzemanyag-megtakarítást szeretnénk fizetni.
Érdekel