Pénzügyi teljesítés a pénzforgalmi áfában

A pénzforgalmi áfa szabályát a megjelenésekor az új „áfacsodának” tekintették. Talán nem lett olyan átütő ereje, mint ahogyan a jogalkotók gondolták. Arra jó, ha valakinek az a problémája, hogy miért kell áfát fizetni, ha még a pénzét sem kapta meg, akkor lehet válaszolni: miért nem választottál pénzforgalmi áfát? A témával kapcsolatban két érdekes eset.

Folyamatos szolgáltatás

Azt tudjuk, hogy a folyamatos szolgáltatások esetében az áfa teljesítési időpontja a fizetési határidővel egyező. Sokszor ez a számla keltét követő hónapra esik, és az áfalevonási jogunkat is csak a következő hónapban tudjuk gyakorolni, hiába fizetjük ki a számlát korábban.

A pénzforgalmi áfát választók esetében az elsődleges szabály a pénzügyi teljesítés, így az ő esetükben hiába a következő hónapra esne az áfa, ha a pénzügyi teljesítés megtörténik, akkor azzal egy időben akár a fizetendő, akár a levonható oldalon állunk, belép az áfa.

Persze a fizetendő oldalon kisebb a hibalehetőség, hiszen ha mi választottuk ezt a lehetőséget, akkor fel vagyunk készülve a kezelésére. A levonható oldalon már több hibalehetőséget rejt a dolog.

Garanciális visszatartás

A garanciális visszatartás kérdéskörnél a részletekben történt megfizetés szabályát kell elővenni.

Ha az ellenérték jóváírása, kézhezvétele, megfizetése részletekben történik,

  • a fizetendő adót a részlet jóváírásakor, kézhezvételekor, legalább a megfizetett részlet erejéig kell megállapítani,
  • a levonási jog a megfizetett részlet erejéig gyakorolható.

Fura szó az az „erejéig”, de nem kell túlmagyarázni. Ha egy számlából kizárólag annak áfatartalmát fizetik ki, akkor az a bruttó összegnek bő 21%-a, azaz az áfa összegének 21%-a lesz a levonható adó a befogadói oldalon.

A fizetendő adó oldalán van azonban egy érdekesség: „legalább a megfizetett részlet” kifejezése.

Ha részletfizetés van, akkor a számlakibocsátó dönthet úgy, hogy a számla teljes áfatartalmát bevallja, hiszen ezzel nem károsítja az államot. De ő hiába fizeti be az áfát, és még egy nyilatkozatot is ad róla, az sem megoldás arra, hogy a számlabefogadó is éljen a teljes levonási joggal. Neki marad az arányosítás.

A garanciális visszatartásnál megfizetésre kerül a számla 80-90-95%-a, tehát bőven az áfa összegén túl mégsem vonható le a teljes áfatartalom.

Lássuk, hogy itt nem mi választottuk ezt az adómegállapítási formát, hanem a partnerünk, aki felénk a számlát kiállította. Ha ezt nem fizetjük meg teljes egészében, akkor nem vonhatjuk le az áfát teljes egészében.

Ez azért lesz rettenetesen problémás, mert a visszatartás sokszor évekig nyitott tétel a könyvelésben, és így annak áfáját is sok-sok éven keresztül kell a nyilvántartásban vinni magunkkal.

A számlakibocsátó pedig választhatja a nyilvántartás helyett a teljes áfa befizetését. Így neki ezzel már nem lesz tovább problémája.

További cikkek

áfa
2023. december |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Ismét egy esettanulmányt dolgozunk fel, egy sok alvállalkozós eset keretében kerülne elmélyítésre a 2023. január 1-jétől hatályos fordított adós történet.

Érdekel
áfaszjatao
2024. augusztus |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Esettanulmány formájában nézzük meg, hogy ha egy cég kizárólag a dolgozói részére mozgáslehetőséget, testedzést biztosító termet épít, akkor hogyan alakulnak a társaságiadó-, az áfa- és az szja-kérdések.

Érdekel