A kisvállalati adó egyre népszerűbb adónem, és óriási előnye, hogy akár év közben is válaszható. De mire kell figyelni, ha valaki a tao rendszeréből a kivába megy át? És mire figyeljünk, ha a kivaalanyiság megszűnése után újra taós adóalanyok leszünk?
Adónemváltás feladatai

Kiva választása
Mint általában egy választható adózási rendszernél, itt is az adóalanyiság akkor jön létre, ha azt a vállalkozó az adóhatósághoz bejelenti. Hiszen ez a társasági adó helyett egy választható adónem, tehát nem kötelező ebbe belépni még akkor sem, ha az egyértelműen kedvezőbb lenne. Ezt a vállalkozásnak akarni kell.
A kiva év közben is választható, így az adóalanyiság a bejelentést követően, a következő hónap első napján jön létre. A bejelentkezéshez használandó nyomtatvány az évszámmal ellátott, a cégek változásbejelentésére szolgáló T201T jelű nyomtatvány. Természetesen az adóalanyiság fenntartásához nem kell minden évben bejelentkezni, a nyilatkozat alapján a vállalkozás egész addig a kiva alanya, amíg a feltételeknek megfelel.
Az újonnan alapított vállalkozásoknak lehetőségük van már a kezdetektől kivásként adózni, nincs olyan feltétel, hogy működő éveknek kell eltelni a bejelentkezéshez. A tevékenységét év közben kezdő, cégbejegyzésre kötelezett vállalkozásnak az adóalanyiság választására vonatkozó nyilatkozatát a cégbejegyzési kérelmén kell megtennie. Érdekesség, hogy ha eldöntöttük, hogy kivások szeretnénk lenni, és ezt be is jelentettük, akkor is meggondolhatjuk magunkat. Ráadásul ez akkor is megtörténhet, ha közben az adóalanyiságunk elkezdődött.
Ha tehát valaki például február 20-án úgy gondolja, hogy március 1-jétől kivás szeretne lenni, akkor ezt bejelenti a kijelölt nyomtatványon. Ha március 21-ig (30 napon belül) meggondolja magát, akkor ezt a bejelentését visszavonhatja. De akár az is megtörténhet, hogy február 5-én bejelentjük a belépési szándékunkat, majd 15-én visszavonjuk, de aztán 28-án mégis bejelentkezünk. Ezzel az adóalanyiság március 1-jén létrejön, amit persze 30 napon belül ismét visszavonhatunk. Emiatt a bejelentéseket sokszor az utolsó pillanatig húzzuk. Hiszen az adóalanyiság kezdetére nincs hatással az, hogy egy hónap elején vagy végén adjuk be a 101-es nyomtatványt. A visszavonásnak azonban van, így ha van még bennünk bizonytalanság, akkor még nyerhetünk egy kis időt.
Taóból kivába
Ha bejelentettük a kivaalanyiságunkat, akkor első körben a taoalanyiság megszűnésével kell foglalkozni, majd jönnek a kiva időszaka alatti specialitások.
Mire figyeljünk a taobevallásban?
- Nem a 29-es, hanem a 71-es bevalláson kell elszámolni.
- Az utolsó taobevallásban nem lehet fejlesztési tartalékot képezni.
- Taoelőleget nem kell bevallani.

További cikkek
Még egyszer a vagyonmérlegek és leltárak közzétételéről
Főként a könyvelők részéről visszatérően felmerülő kérdés az, hogy ki és milyen módon tegye közzé a gazdasági társaságok átalakulásával kapcsolatos vagyonmérlegeket és leltárakat. A kérdésre adott válasz aktualitására jelen cikkben térünk ki. Előrebocsátjuk, hogy a mostani írásunkban is az átalakulások fogalmába beleértjük a gazdasági társaságok formaváltásán kívül az egyesüléseket és a szétválásokat, valamint a szétválásos beolvadásokat is.
ÉrdekelA kiva, a helyi adó és a cafetéria
Mondhatnánk, hogy „a jó, a rossz és a csúf” esete, de valójában mindegyiknek megvan a maga szépsége. És amikor ők hárman összeállnak, egy egészen komoly szakmai csemege születik belőle.
Érdekel