Céltartalékok a vállalkozások gyakorlatában

Az egyszerűsített éves beszámolót készítő könyvelőktől gyakran hallom, hogy a céltartalékokkal neki ugyan nem kell foglalkozni a beszámolókészítés folyamatában, hiszen az csak a „nagyok” problémája. Cikkemben ezt a tévhitet kívánom eloszlatni.

Tényleg nem?

A céltartalékképzés nem cégmérethez kötött, úgy, ahogy az értékelési eljárások választása vagy a mérlegkészítéskori ár kötelező vizsgálata sem. Bár tény, hogy a mikrogazdálkodói beszámoló választásának lehetőségével ez az állítás némiképpen megdőlni látszik, de csak némiképpen. Egyrészt a mikrogazdálkodói beszámolót készítőknél is szükséges lehet a céltartalékképzés, másrészt ebben az esetben sem a cégméret határozza meg az értékelést, hanem a beszámoló választott formája.

Elvi alapok

Az adózás előtti eredmény terhére céltartalékot kell képezni – a szükséges mértékben – azokra a

múltbeli, illetve a folyamatban lévő ügyletekből, szerződésekből származó, harmadik felekkel szembeni fizetési kötelezettségekre, amelyek a mérlegfordulónapon valószínű vagy bizonyos, hogy fennállnak, de összegük vagy esedékességük időpontja még bizonytalan, és azokra a vállalkozó a szükséges fedezetet más módon nem biztosította.

Kötelező a céltartalékképzés például:

  • jogszabályban meghatározott garanciális kötelezettség,
  • függő kötelezettség,
  • biztos (jövőbeni) kötelezettség,
  • végkielégítés miatti fizetési kötelezettség,
  • környezetvédelmi kötelezettség, valamint
  • a megkötött szerződésből vagy annak elszámolási egységéből várható veszteség.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

számvitel
2024. július |Egri-Retezi Katalin |Előfizetői cikk

Előző cikkünkben a kiterjesztett gyártói felelősséggel (EPR) kapcsolatos számviteli elszámolások ismertetése mellett bemutattuk a 2024-től életbe lépő új visszaváltási díjas rendszer (DRS) főbb szabályait, továbbá a nem újrahasznosítható csomagolásokhoz kapcsolódó könyvelési feladatokat. Folytatjuk témánkat a visszaváltási díjas termékeknél az újrahasználható, illetve az önkéntes visszaváltási díjas termékek számviteli szabályainak bemutatásával.

Érdekel
számviteltao
2024. június |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Bár a fejlesztési tartalékról azt gondoljuk, hogy mindent tudunk, mindig érdekes, ha egy olyan kérdés érkezik, ami még eddig nem merült fel. Vajon a fejlesztési tartalékot fel lehet-e oldani folyamatban levő beruházásra? És ha később nem lesz belőle tárgyi eszköz? Lehet, hogy már ebből a két kérdésből is érted a dilemma okát. Lássuk!

Érdekel