A de minimis támogatás olyan adórendszeren belüli (közvetett) vagy adórendszeren kívüli (közvetlen) csekély összegű támogatás, amit egy vállalkozás egy meghatározott időszakon belül, maximált összegben kaphat az államtól. Az új bizottsági rendelet miatt változásokról kell beszámolnunk.
De minimis rendelet

De minimis
Az Európai Unió (EU) Bizottsága rendeletekben határozza meg a tagállamok által nyújtható csekély összegű támogatásokra vonatkozó szabályokat, azért, hogy ezek az állami támogatások a lehető legkisebb mértékben torzítsák a tagállamok közötti kereskedelmet, versenyt. A tagállamoknak nem kell előzetesen bejelenteniük a csekély összegű támogatások nyújtását az EU Bizottságának, azonban azoknak meg kell felelniük a hatályos de minimis rendeleteknek. Ezenkívül a Bizottság csoportmentességi rendeleteket is alkot, melyekben egyes beruházási, regionális, környezetvédelmi, képzési, foglalkoztatási és kutatás-fejlesztési állami támogatásokat mentesít a bejelentési kötelezettség alól, ha azok megfelelnek a feltételeknek.
Mi változott 2025-től?
A Taotörvényben módosításra kerültek a csekély összegű (de minimis) támogatások szabályozásához kapcsolódó hivatkozások, mivel a korábbi 1407/2013 bizottsági rendeletet felváltotta az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2023/2831 bizottsági rendelet. Ez a 2023/2831 bizottsági rendelet 2024. január 1-jétől hatályos 2030. december 31-ig.
Itt érdemes megjegyezni, hogy az előző de minimis rendelet egy féléves átmeneti időszakban – 2024. június 30-ig – még alkalmazható volt, így a 2023. adóévről benyújtott adóbevallásban a régi de minimis rendeletet mint jogcímet fel lehetett tüntetni.
Régi és új szabály
Hasonlítsuk össze a régi és az új de minimis rendelet főbb szabályait.
1) Keretösszeg
Legfontosabb változás, hogy az egy és ugyanazon vállalkozás részére bármely 3 adóév időszakában odaítélt csekély összegű (de minimis) támogatás összege tagállamonként nem haladhatja meg a 300 ezer eurót. Ugyanakkor az előző rendelet szerint a 3 évenkénti keretösszeg 200 ezer euró volt.
Előfordulhat olyan eset, mikor egy támogatott a régi és az új de minimis rendelet alapján is részesül támogatásban, ilyen esetben a régi és az új keretösszeg együttes összege maximum 300 000 euró lehet.
Nem változott a keretösszeg számítási módja, tehát az adóalap-kedvezményeknél az adózó által adóévenként érvényesített adóalap-kedvezmény társaságiadó-kulccsal számított értéke alapján, míg adókedvezményeknél az igénybe vett adókedvezmény összegével kell kalkulálni.
2) A de minimis támogatás számításának időbeli kerete
A 3 éves időszak vizsgálatánál a korábbi három pénzügyi év helyett három naptári évet kell figyelembe venni, azaz 3×365 napot, míg szökőévben 366 napot.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Taotörvény változásai, 2024–2025 1. rész
A 2024–2025. évet érintő törvényváltozások jelentős része az uniós jogharmonizációval kapcsolatosak, melyek többsége már a kihirdetés napját követő napon, 2024. november 29-én lépett hatályba, a továbbiak pedig 2025. január 1-jétől alkalmazandók. Cikkünk 1. részében a filmalkotással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.
ÉrdekelEgyszerűsített foglalkoztatás 2025
Az efós foglalkoztatás szabályai 2025. január 1-től nem változnak, a minimálbér változásával azonban újraszámoljuk a keretösszegeket és az értékhatárokat. Szerencsére most nem kell decemberi módosítással számolni, januártól azonban életbe lépnek a változások. Ami viszont nagyon friss: egy benyújtott törvényjavaslat szerint február 1-től további változások lesznek.
Érdekel