A téma körül most nagy a nyüzsgés. Bár nem könyvelői kérdésről van szó, de a könyvelőt találják meg az ismerősök is azzal a kérdéssel, ha közösségben dolgozik az illető, akkor idehaza pontosan milyen lépéseket kell tennie, hogy a hazai egészségügyi ellátórendszerből ne essen ki.
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Piros lámpa március óta
Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésének a hiánya 2021. március 10-től komoly következményekkel járhat. Ha a tartozás a 6 havi járuléktartozást eléri (ez az összeg alapesetben 46 550 Ft-ot meghaladó összeg), akkor bármely tb-finanszírozott ellátás csak térítés ellenében vehető igénybe, és a jogos tartozás az ellátást követő megfizetésével sem lehet az ellátásra utólag megszerezni a tb-finanszírozást.
Azt tapasztalhatjuk, hogy a NAV 2020. nyár végétől tömegszerűen küldözgeti az értesítőket a magánszemélyeknek, és a nagy számokból adódóan nagyon sok tévedéssel (téves címzés, jogviszony ellenére felszólítás, ugyanazon a napon tartozásról és túlfizetésről értesítés stb.) lehet találkozni.
Külföldön dolgozó magyarok
Ebből a nagy kavalkádból azt az esetet emelném ki, amikor olyan magánszemély kap értesítőt tartozásról, aki hosszú évek óta valamelyik közösségi tagállamban dolgozik, és eleddig a NAV nem szólt hozzá, hogy egészségügyi szolgáltatási járulék tartozása lenne, illetve a magánszemély is úgy tudja, hogy a kinti munkavégzése kezdetén minden szükséges lépést megtett.
Egy ilyen levélre háromféleképpen lehet reagálni:
- Az egyik módszer, hogy csak szimplán visszaírunk a NAV-nak, nézzenek utána a kormányhivatali rendszerben, mert annak idején a kinti munkaviszony szabályosan be lett jelentve. Ennek várható eredménye egy levelezgetés lesz, melynek gyakran az a vége, hogy a NAV vagy a kormányhivatal ismételten kéri a külföldi jogviszony igazolását.
- A másik módszer, hogy a külföldi jogviszonyról az adott közösségi tagállamból beszerzi a magánszemély az A1-es igazolást, és az alábbi linken elérhető nyomtatványhoz mellékelve beküldi az illetékes kormányhivatal részére. http://www.neak.gov.hu/nyomtatvanytar/temp_sc_521887.html
A kormányhivatal erre válaszul küldeni fog egy igazolást, amit egy 21T1011U nyomtatvány csatolmányaként meg kell küldeni a NAV részére, és ezzel zárul a kör. - A harmadik módszer az előző kettő kombinációja, azaz megy a NAV-hoz a levél, és ezzel párhuzamosan intézni kell az A1-es igazolást. Ez a módszer azért jó, mert amíg vitatva van az értesítő, addig nem lehet a tajszámot érvényteleníteni.
Belföldi címmel nem rendelkező
Olyan is előfordult már, hogy belföldi lakcímmel nem rendelkező személy részére ment ki értesítő. Ebben az esetben – már amennyiben van olyan hozzátartozó, aki értesíti a külföldön tartózkodó személyt – csak szimplán levelet kell visszaírni, hogy nincs alapja az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésének, mivel nincs belföldi lakcím.
További cikkek
Társas vállalkozás ügyvezetésének ellátása egyéni vállalkozóként
Az elmúlt időszakban több szakmai vélemény alakult ki azon kérdéskörben, hogy a természetes személy egyéni vállalkozóként elláthatja-e az ügyvezetői feladatokat egy társas vállalkozás részére. Az alábbiakban e kérdéskört érintő lehetőséget, szabályokat tekintjük át az adóhatóság iránymutatása alapján – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.
ÉrdekelEllátások (gyed, gyes) folyósítása táppénzzel egyidejűleg
Az újabb gyermekvállalás kapcsán gyakran felmerülő kérdés, hogy a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás és a táppénz mikor vehető igénybe egyidejűleg, azaz milyen feltételek mellett jár, mikor nem, mire kell figyelni munkáltatói és munkavállalói oldalról. Az alábbiakban a gyermek gondozására igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a gyed, a gyes és a táppénz kapcsolatát mutatjuk be, ezzel igyekszünk segítséget nyújtani – a teljesség igénye nélkül – a gyermekvállalás előtt álló munkavállalók, valamint a foglalkoztatók részére a felmerülő kérdésekre.
Érdekel