A saját dolgozó képzésére szakképzési munkaszerződést köthet a munkáltató, és ezzel együtt szochokedvezménnyel is lehet számolni. 2025. évtől a kedvezmény mértéke csökken, már csak 12 hónapig jár a kedvezmény. A már felmerült kérdések (több képzés, sikertelen vizsga) fényében a változások ismertetése.
Szakképzés szochokedvezménye

Saját dolgozó képzése
A saját dolgozó képzésére vonatkozó szocho adókedvezmény igénybevételének feltételeit 2025. évben jelentősen szigorították.
A változás értelmében:
- Egy munkáltató és egy munkavállaló viszonylatában maximum 12 hónapig jár, és
- csak akkor jár a kedvezmény, ha a dolgozó legkésőbb a második vizsgaidőszakban vizsgázik.
Az új szabályozás erősen magyarázatra szorul.
A 12 hónapra mint egy keretre kell tekintenünk, azaz nem kell folyamatosan 12 hónapig a kedvezményt igénybe venni ahhoz, hogy maximálisan ki lehessen használni. Például egy 8 hónapos, majd két hónap kihagyás után egy 9 hónapos képzésre vonatkozóan a kedvezmény igénybe vehető úgy, hogy az első képzés minden hónapjára, a kilenc hónapos képzés első 4 hónapjára igénybe veszi a munkáltató a kedvezményt. A két képzés közötti szünet „nem fogyasztja” a 12 hónapos keretet.
Külön csavar a szabályozásban a vizsgakötelezettség, amit meghatározott időpontig teljesíteni kell. Fontos rögzítendő, hogy a vizsgán való megjelenés, és nem annak sikeres teljesítése a feltétele annak, hogy a képzés időszakára érvényesített kedvezmény jogszerű legyen.
Ez nem azt jelenti, hogy a havi kedvezményt mindaddig nem lehet figyelembe venni, amíg a vizsgán meg nem jelenik a munkavállaló.
Ha a vizsgán nem jelenik meg a munkavállaló, akkor az addig rá tekintettel igénybe vett szochokedvezményt önrevízióval vissza kell fizetni.
Amíg a munkáltató és a munkavállaló közötti munkaszerződés, illetve a szakképzési munkaszerződés él, addig nem valószínű, hogy a munkavállaló nem tesz eleget a vizsgakötelezettségnek. A kockázat inkább abban van, hogy a munkavállaló a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt felmond, és ennek megfelelően a képzés befejezése is bizonytalanná válik.
Megoldás lehet-e, hogy a munkáltató úgy dönt, a vizsgáig egyáltalán nem veszi igénybe a képzésre tekintettel a kedvezményt? A válasz igen, azzal, hogy a kedvezményt ebben az esetben kumuláltan egy bevallásban nem lehet érvényesíteni, az érintett hónapokat önrevíziózni köteles a munkáltató. A szigorítással együtt tehát az önrevízió is bele lett kódolva ebbe a kedvezménytípusba.
További cikkek
Üzleti ajándék és reprezentáció
Az üzleti ajándékok és karácsonyi vacsorák időszaka érkezik. Megszaporodnak azok a kérdések, hogy ezeknek milyen adózási és számviteli kapcsolatai vannak. Egyáltalán, mi is az a reprezentáció vagy üzleti ajándék?
ÉrdekelKivaalap egyszerűsített foglalkoztatás esetén
A kisvállalati adó két terület adóztatását váltja ki: az eredményesség utáni társasági adót és a foglalkoztatás utáni munkáltatói járulékterheket. Pontosabban a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást. De vajon mi a helyzet az egyszerűsített foglalkoztatás, vagy akár az ekho eseteivel?
Érdekel