A 2024–2025. évet érintő törvényváltozások jelentős része az uniós jogharmonizációval kapcsolatosak, melyek többsége már a kihirdetés napját követő napon, 2024. november 29-én lépett hatályba, a továbbiak pedig 2025. január 1-jétől alkalmazandók. Cikkünk 1. részében a filmalkotással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.
Taotörvény változásai, 2024–2025 1. rész

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvényt (Tao tv.) érintő változások bemutatásához az alábbi módosító jogszabályokat vettük alapul:
- Egyes adótörvények módosításáról szóló 2024. évi LV. törvény
- Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi LVI. törvény
- 2024. évi LXXVI. törvény – egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról
- 2/2024. (VII. 8.) PM rendelet az adózási szempontból nem együttműködő államok listájának közzétételéről szóló 19/2020. (XII. 30.) PM rendelet módosításáról
- 398/2024. (XII. 16.) Korm. rendelet a látványcsapatsport támogatását biztosító támogatási igazolás kiállításáról, felhasználásáról, a támogatás elszámolásának és ellenőrzésének, valamint visszafizetésének szabályairól szóló 107/2011. (VI. 30.) Korm. rendelet módosításáról
Filmtámogatáshoz kapcsolódó módosítások
A filmtámogatás adókedvezményével kapcsolatos jogharmonizációs rendelkezésével a filmszakmai támogatási program további jóváhagyásáról bizottsági határozat született, melyre vonatkozó hivatkozást a Tao tv. 30/N § tartalmaz. A korábbi jóváhagyó határozat alapján a filmszakmai támogatási rendszer 2024. december 31-ig kapta meg az Európai Bizottság jóváhagyását, mivel ezek a támogatások jelentős összegű adó átcsoportosítását eredményezhetik.
A Tao tv. 30/N § szerint megnevezett SA.111638 (2024/N) számú határozat révén a Tao tv. 22. §-ban foglalt filmalkotások támogatásának adókedvezménye, illetve a filmalkotások vonatkozásában alkalmazható 24. § szerinti adófelajánlás és adójóváírás továbbra is igénybe vehető.
Módosításra került továbbá a 2004. évi II. törvény is 2025. évtől, a 2024. évi LXXVI. törvény alapján – egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról –, ezáltal főként az elszámolható költségek szabályozása szigorodik, melyhez külön miniszteri rendelet is kapcsolódik.
Filmalkotások támogatásának adókedvezményéről
Amennyiben valamely filmalkotás megfelel a kulturális tartalommal szemben támasztott törvényi követelményeknek, úgy támogathatóvá válik, ha az összhangban áll a csoportmentességi rendelettel.
A számított társasági adónak az alábbi mértékéig vehető igénybe adókedvezmény a filmalkotások támogatására:
- a kutatás-fejlesztés adókedvezményével csökkentett összegét kell alapul venni, mivel a kutatás-fejlesztési tevékenység adókedvezményével akár a számított adó 100%-os mértékben is csökkenthető,
- legfeljebb az a) pont szerint csökkentett összeg 80 százalékáig érvényesíthető a fejlesztési adókedvezmény,
- az előző két pont alapján csökkentett adóból, legfeljebb annak 70 százalékáig érvényesíthető minden más adókedvezmény.
A filmtámogatás adókedvezményének főbb teendői:
- A társaságiadó-alany szempontjából a támogatásnyújtás első lépése, hogy az adózó támogatási szerződést köt a filmelőállítóval, illetve a filmgyártóval, vagy az NFI Zrt.-vel.
- Az adókedvezmény a mozgóképszakmai hatóság által kiadott támogatási igazolás alapján érvényesíthető az adózónál, első alkalommal a juttatás adóévében, legkésőbb a támogatás naptári évét követő nyolcadik naptári évben záruló adóévben. Érdemes megjegyezni, hogy a filmtámogatásnál nem feltétel a támogatási szándéknyilatkozat, mint a látványcsapatsport támogatása esetén, tehát a 30 napos bejelentési kötelezettség sem vonatkozik rá.
- Fontos tudni, hogy a mozgóképszakmai hatóság által egy filmalkotáshoz kiadott, kedvezményre való jogosultságot igazoló támogatási igazolások kiadása limithez kötött. Ezek összértéke nem haladhatja meg a mozgóképszakmai hatóság által az adott filmalkotáshoz jóváhagyott közvetlen filmgyártási költség külön törvényben meghatározott részének a 30 százalékát.
- Az adókedvezmény igénybevételének feltétele, hogy az adózó az alaptámogatást és a kiegészítő támogatást is az adóévben az arra jogosult részére megfizesse. Ha az adózó a kiegészítő támogatást a támogatás adóévét követően, de legkésőbb a támogatás adóévére vonatkozó társaságiadó-bevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg, akkor az adókedvezményt legfeljebb a részére kiállított támogatási igazolásban szereplő összeg 80 százalékáig veheti igénybe.
- A kiegészítő támogatás a támogatási igazolásban meghatározott összeg társaságiadó-kulccsal számított értékének legalább 75 százaléka. A kiegészítő támogatást a Nemzeti Filmintézet Közhasznú Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaságnak a kincstárnál vezetett letéti számlájára kell megfizetni.
- Társasági adózás szempontjából lényeges, hogy a támogatás nyújtójánál az alaptámogatás nem növeli az adózás előtti eredményt az adóalap megállapításakor, ugyanakkor a kiegészítő sportfejlesztési támogatás nem elismert költség, így azzal meg kell növelnie az adózás előtti eredményét.
Filmalkotások támogatására tett felajánlások
A társaságiadó-felajánlás szabályozása 2015-től teszi lehetővé, hogy az adózó az adóévi adóelőleg, illetve az adó meghatározott részéről kedvezményezett célra felajánlást tegyen, melynek a kedvezményezett részére történő juttatását a NAV teljesíti.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
De minimis rendelet
A de minimis támogatás olyan adórendszeren belüli (közvetett) vagy adórendszeren kívüli (közvetlen) csekély összegű támogatás, amit egy vállalkozás egy meghatározott időszakon belül, maximált összegben kaphat az államtól. Az új bizottsági rendelet miatt változásokról kell beszámolnunk.
ÉrdekelKiva választási lehetőségének újraszabályozása egyesüléseknél és szétválásoknál
Az egyesülésekben és szétválásokban részt vevők részéről visszatérően felmerülő kérdés az, hogy milyen feltételekkel maradhatnak kivaalanyok a jogelőd és a jogutód társaságok az átalakulási folyamat bejegyzését követően.
Érdekel