A Számviteli törvény módosítása jellemzően az értékhatárok emeléséről szól. Összefoglaljuk, hogy milyen változások lesznek 2025-től.
Számviteli értékhatárok

Beszámolók
Az, hogy egy társaság milyen beszámolót köteles készíteni, azt a megelőző két év pénzügyi adatai alapján döntheti el.
Egyszerűsített éves beszámolóját mikrogazdálkodói szabályok alapján is elkészítheti az, akinek a megelőző két év átlagában a következő 3 mutatóból legalább kettő a határérték alatt van:
- Árbevétel: 300 M Ft
- Mérlegfőösszeg: 150 M Ft
- Létszám: 10 fő
Ebben nincs változás.
Egyszerűsített éves beszámolót készíthet az, akinek a megelőző két év átlagában a következő 3 mutatóból legalább kettő a határérték alatt van:
- Árbevétel: 4000 M Ft
- Mérlegfőösszeg: 2000 M Ft
- Létszám: 50 fő
Ez az értékhatár jelentősen emelkedett, ráadásul már a 2024-es üzleti évre is lehet alkalmazni.
Aki ebbe a megemelt értékhatárba sem fér bele, annak éves beszámolót kell készíteni.
A pénzügyi adatoktól függetlenül nem készíthet egyszerűsített éves beszámolót
- a nyilvánosan működő részvénytársaság,
- az anyavállalat,
- a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó, valamint
- az olyan vállalkozó, amelynek kibocsátott értékpapírjai tőzsdei kereskedelme engedélyezett vagy az engedélyezést már kérelmezték.
Könyvvizsgálati értékhatár
Évek óta már tudott a módosítás, csak az összege volt kérdéses.
Voltak olyan hangok is, hogy a könyvvizsgálati értékhatárt is a már előbb is említett hármas feltételrendszerhez kötik. Ez azonban nem történt meg.
Az egyébként főszabályként értelmezett kötelező könyvvizsgálat alól mentesülést kap az a vállalkozó, akinek
a) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 600 millió forintot, és
b) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.
Az „és” feltétel azért fontos, mert a szabály a mentesítést fogalmazza, nem pedig a kötelezettséget.
A változás az árbevétel nagyságában van. Eddig 300 millió forintos árbevételhez volt kötve a mentesítés.
A hatálybalépés kapcsán rossz hír, hogy ezt első alkalommal a 2025-ben kezdődő üzleti évekre lehet alkalmazni.
A könyvvizsgálati kötelezettség betartatását a Számviteli törvény egy módosítása egy magasabb szintre emeli. Sajnos sokan, annak ellenére, hogy kötelezettek lennének, a közzététel során nem csatolják a könyvvizsgálói jelentést, feltételezhető, hogy sok esetben el sem készül.
Ennek okán érdemes figyelni arra a 2025-ös módosításra, miszerint a vállalkozó nem tett eleget letétbe helyezési, valamint közzétételi kötelezettségének (ideértve a könyvvizsgálati kötelezettséget is), harmadik fél kezdeményezheti a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárását.
És már arra sincs szükség, hogy ez a bizonyos „harmadik fél” jogos érdekét sértse a közzététel elmulasztása.
Önköltségszámítás
Változik annak a szabálynak az értékhatára, hogy mikor kell az önköltségszámítás során kötelezően az utókalkulációt alkalmazni.
Itt úgy kell figyelni a feltételt, hogy ha ezt az értékhatárt meghaladjuk, akkor kötelező az utókalkuláció. Ha alatta vagyunk, akkor választható.
Két szálon is vizsgálódhatunk:
- az egyik az értékesítésnek az eladott áruk beszerzési értékével, a közvetített szolgáltatások értékével csökkentett nettó árbevétele,
- a másik pedig a költségnemek szerinti költségek együttes összege.
Ha az előbbi nem haladja meg a 4 milliárd forintot, vagy az utóbbi az 1 milliárd forintot, akkor jó helyzetben vagyunk, hiszen számunkra nem kötelező az utókalkuláció.
További cikkek
Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló speciális szabályai – 1 rész
A vállalkozók adminisztratív terhek csökkentésére irányuló kormányzati intézkedések tették lehetővé a kettős könyvvitelt vezető legkisebb gazdasági társaságok, egyéni cégek, egyéb vállalkozók számára, hogy a 2013. üzleti évtől saját elhatározásuk alapján beszámolási kötelezettségük teljesítésére az egyszerűsített éves beszámoló tovább könnyített formáját is választhassák. A számos egyszerűbb szabályozás mellett fontos megérteni a kötött előírások hátrányait is. Mérlegelni kell azon a vállalkozásoknál, amelyek támogatási vagy hitelkérelem benyújtására készülnek a választást követő három évben, hogy például a kiegészítő melléklet hiánya, vagy az értékvesztés kötelező elszámolásának eredményt csökkentő hatása nem okoz-e hátrányt.
ÉrdekelNyereségminimum és a tagi kölcsön
A nyereségminimummal és a tagi kölcsönnel kapcsolatos kérdések általában egymástól függetlenül merülnek fel. És talán nem is gondolunk arra, hogy ha csak átmeneti likviditási megoldásként teszünk tagi kölcsönt a cégbe, akkor is növekedhet a nyereségminimum alapja. A szabály nem új, de az év végi zárás előtt talán érdemes ismét áttekinteni.
Érdekel