Előző cikkünkben a kiterjesztett gyártói felelősséggel (EPR) kapcsolatos számviteli elszámolások ismertetése mellett bemutattuk a 2024-től életbe lépő új visszaváltási díjas rendszer (DRS) főbb szabályait, továbbá a nem újrahasznosítható csomagolásokhoz kapcsolódó könyvelési feladatokat. Folytatjuk témánkat a visszaváltási díjas termékeknél az újrahasználható, illetve az önkéntes visszaváltási díjas termékek számviteli szabályainak bemutatásával.
Kötelező visszaváltási rendszer számviteli elszámolása – 2. rész
A cikk 1. részét itt találod>>
Újrahasználható termékek, önkéntes visszaváltási díjas termékek számviteli elszámolása
1. Gyártóra vonatkozó elszámolási szabályok
Gyártó alatt a DRS-rendszer hatálya alá tartozó termék előállítóját, továbbá az első magyarországi forgalomba hozóját kell tekinteni.
A 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet előírása szerint a gyártó a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható terméket annak újrahasznosítása érdekében köteles a forgalmazótól, valamint a fogyasztótól visszavenni, és a visszaváltási díjat részére visszafizetni.
Gyártó a forgalmazóval kötött megállapodás alapján a kötelezően visszaváltási díjas terméknek nem minősülő terméket vagy csomagolást – meghatározott helyre történő visszajuttatásának ösztönzése érdekében – önkéntesen visszaváltási díjas termékké minősítheti.
Mindkét esetben a számviteli elszámolásuk a betétdíjas göngyölegek visszavételére vonatkozó előírások alapján történik.
Gazdasági események a gyártónál
- Értékesítéskor a felszámítandó visszaváltási díj nettó árbevételként számolandó el.
Amennyiben az értékesített termék göngyölege után külön csomagolási díjat számítanak fel, az a termékértékesítés adóalapjába beépül az Áfatörvény 70. § (1) b) szerint.
- Visszafizetett visszaváltási díj helyesbítő bizonylat alapján (a helyesbítés a visszafizetés időpontjára vonatkozik) nettó árbevétel-csökkentő gazdasági esemény a Számviteli törvény § (2) f) bekezdése alapján. Ha a göngyöleg visszaváltásakor a betétdíjat visszatérítik, a visszatérített ellenértékkel az adóalap utólag csökken az Áfatörvény 77. § (1) b) alapján.
Sztv. 73. § (2) f):
„értékesítés nettó árbevételét csökkentő tételként kell elszámolni:
az újrahasználható termék és az önkéntes visszaváltási díjas termék után a helyesbítő számviteli bizonylatban rögzített, visszafizetett visszaváltási díj összegét (a helyesbítés a visszafizetés időpontjára vonatkozik)”Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Kamattámogatások könyvelése
Néhány éve van jelen a cégeknél a kamat- és kezelésiköltség-támogatás. Ezekkel kapcsolatban a kérdés az, hogy vajon a támogatástartalom könyvelése kezelendő-e külön bevételként vagy sem?
ÉrdekelKövetelések év végi értékelésének főbb szabályai, gyakorlati kérdései – 1. rész
A gazdasági társaságok működése során különböző esetekben (éves beszámoló, átalakulás, végelszámolás stb.) kerülhet sor könyvviteli zárlatra, beszámoló összeállítására. Ennek egyik fontos szabályozási kérdése a követelések év végi értékelése, adózási összefüggései. Könyvelők részéről gyakori problémaként merül fel, hogy mikor és milyen összegű hitelezési veszteséget kell elszámolni, illetve ebből mennyi adóalaphatás érvényesül a társaságiadó-bevallásokban. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani a következő cikksorozatunkkal.
Érdekel