Ezzel már az előző hónapban is foglalkoztunk, de a kérdés, úgy látszik, alaposan megmozgatta a könyvelőket, így vegyük újra. A megbízási jogviszony bejelentésével kapcsolatban fontos kérdés, hogy mikor beszélünk biztosítási jogviszonyt keletkeztető megbízási jogviszonyról.
A T1041-es bejelentőlap kitöltésének nehézségei megbízási jogviszony bejelentése esetén
Biztosított-e vagy sem?
A már jól ismert 30%-os szabályt kell elővenni, melynek lépései a következők:
- Várjuk meg a kifizetés napját. Amíg nincs a megbízási díj kifizetve – bármekkora csúszásról is beszélünk, addig nulla forint a jövedelem, és addig nincs biztosítási jogviszony. Tehát nem róható fel a kifizetőnek, hogy a megbízási jogviszonyt szinte minden esetben utólag jelenti be.
- Határozzuk meg a megbízási díj jövedelemtartamát (10%-os költséghányad, adóelőleg-nyilatkozat alapján vegyük le a költségrészt a bevételből). Külön figyeljünk arra, hogy ha szerzői joggal érintett az ügylet, akkor a vagyoni értéket vegyük le a bevételből, azzal nem szabad számolni a biztosítási jogviszony szempontjából.
- Állapítsuk meg napokra pontosan a megbízási jogviszony időtartamát. Ha egy hónapban megszakításokkal több megbízási jogviszony is köttetik ugyanazzal a kifizetővel, akkor ezeket a napokat – azok számosságát tekintve – össze kell adni.
- Az időszak megállapítása általában nem okoz gondot, többnyire a szerződésekből ez jól kiolvasható. A nem egyértelmű esetekre adja az alábbi segítséget a Tbj., melyet a gyakorlatban nem mindig olyan könnyű értelmezni:
- Ha a biztosítás időtartama a biztosítási jogviszony kezdő vagy befejező időpontjának megállapítása hiányában (például nincs a szerződésben rögzítve) nem állapítható meg vagy vitatott, akkor a biztosítás időtartamaként a tevékenység időtartamát, teljesítésére irányuló szerződés esetén a szerződés megkötésétől a teljesítésig eltelt időtartamot, ha sem a tevékenység időtartama, sem a teljesítés időpontja nem állapítható meg, akkor a díj kifizetéséig (esedékességéig) eltelt időtartamot kell figyelembe venni.
- Az előadó (művész) biztosítási kötelezettségének elbírálásánál figyelembe vehető időtartam a felhasználási szerződés megkötésétől, írásbeli szerződés hiányában az előadásra történő felkérés elfogadásától az előadás tartása napjáig áll fenn, azonban szerződésenként (előadásonként) legfeljebb 7 nap vehető figyelembe.
Ha megvan a jövedelem összege és a napok is, akkor a biztosítási jogviszony megállapítása nem okoz gondot.
Kifizetés időpontja
A kifizetés ténye mellett, az időszak pontosítását követően, ha megállapításra kerül, hogy létrejön a megbízási jogviszony, akkor azt be kell jelenteni a T1041-esen.
A T1041-es bejelentése során a következő – igencsak sarkos – szabályokat kell szem előtt tartani:
- Ha nincs kifizetés, akkor előre nem lehet a megbízási jogviszonyt bejelenteni. Technikailag egyébként kivitelezhető, a gondot az jelenti, hogy az adóhatóság a 08-asokkal folyamatosan párosítja a T1041-eseket, és ha nem lát kifizetést a 08-ason, akkor megy az értesítés a kifizetőnek.A cikk csak előfizetőknek érhető el! Ez a tartalom az Irányadó Magazin előfizetői számára érhető el, kérjük, a cikk elolvasásához, megtekintéséhez jelentkezzen be a honlapon!
További cikkek
A munkavállalót gyermekei után megillető távollétek
A munkavállalót – saját háztartásban nevelt – gyermekére tekintettel számos jogcímen illeti meg igazolt (fizetett és nem fizetett) távollét annak érdekében, hogy a munka világa és a családi élet összeegyeztethetőbbé váljon. Természetesen az ilyen távollétek igénybevétele miatt a munkáltató a munkavállalót semmilyen esetben nem jogosult szankcionálni, az emiatti megkülönböztetés sérti az egyenlő bánásmódot.
ÉrdekelA munkavállalók harmadik személytől kapott juttatásai (borravaló) és a felszolgálási díj
Az alábbiakban a munkavállaló által harmadik személytől elfogadható juttatásokkal (pl. borravaló), valamint ezzel összefüggésben a felszolgálási díjjal kapcsolatos munkajogi és adózási, járulékfizetési szabályokkal foglalkozunk.
Érdekel