Az alábbiakban a csecsemőgondozási díj kedvezményszabály alkalmazhatóságát mutatjuk be a 2025. január 1-jétől hatályos szabályozás (pontosítás) alapján, ezzel igyekszünk segítséget nyújtani – a teljesség igénye nélkül – a gyermekvállalás előtt álló munkavállalók, valamint a foglalkoztatók részére a felmerülő kérdésekre.
Kedvezményszabály alkalmazásának változása 2025. január 1-jétől a csecsemőgondozási díj esetében

A csecsemőgondozási díj kedvezményszabály a jogszabályokban
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 42. §. (1) és (4.b) bekezdései adnak eligazítást elsődlegesen a csecsemőgondozási díj (továbbiakban: csed) esetében kedvezményszabályról.
A rendelkezés szerint, ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2)–(4) bekezdés alapján számított csed naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.
A (4.a) bekezdés alapján a kedvezményszabály csak akkor alkalmazható, ha a jogosultság kezdő napján a biztosított ugyanazon foglalkoztatónál, ugyanazon – a 48/A § (2) bekezdése szerint folyamatos – biztosítási jogviszonyban áll, mint amelyből az előző gyermekre tekintettel a csecsemőgondozási díj megállapításra került.
A kedvezményszabály alkalmazhatóságához az Ebtv. 42. § (4.b) szakaszában rögzített ún. szigorú folyamatos biztosítási idő megléte elkülönül a csed naptári napi összegének megállapításához figyelembe vehető folyamatos biztosítási időtől.
A Ebtv. 40. § (1.a) bekezdésében foglaltak értelmében a szülő nő csecsemőgondozási díjra való jogosultsága legkésőbb a gyermek születésének napjával, koraszülött gyermekre tekintettel a szülési szabadság első napjával nyílik meg, tényleges időtartama a jogosultság kezdő napjától függ.
A fennálló biztosítási jogviszony kezdő napja
A fennálló biztosítási jogviszony kezdő napjának a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszony első napja minősül [Ebtv.vhr. 28. § (5) bek.].
Milyen esetek minősülnek munkáltatóváltásnak?
A fenti főszabály alkalmazásánál a fennálló biztosítási jogviszony kezdő napja nem változik, ha az ellátásra jogosult a biztosítási jogviszony megszűnését követő 30 napon belül ugyanannál a foglalkoztatónál, ugyanolyan jogviszony alapján ismét biztosítottá válik.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Kérdés-válasz
Melyik év adó- és járulékszabályát kell alkalmazni egy 2024. évi megbízási jogviszony 2025-ös kifizetése esetén?
ÉrdekelA home office adózási kérdései
Az otthoni munkavégzéssel járó extrakiadások munkáltatói megtérítése hogyan képeződik le szja-ban, szochóban, járulékban, áfában?
Érdekel