Őstermelők járulékfizetési szabályai

Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna| 2024. február |Előfizetői cikk |#Tbj
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Így, 2024. év elején ismételjünk egy kicsit. Miután nagy újdonságok nincsenek a témában, viszont kérdések még mindig akadnak, szerintem bőven hasznos lesz mindenkinek.

Speciális kategória

Az őstermelők speciális biztosítotti kategóriaként vannak jelen a társadalombiztosítási rendszerben. Ez a biztosítási forma még nem rendelkezik történelmi hagyományokkal, csak 2007 óta létezik. Előtte az őstermelő – ha nem volt más biztosítási jogviszonya – egészségügyi járulékot (mai jogszabályi keretben egészségügyi szolgáltatási járulékot) fizetett.

Külön nehézség, hogy esetükben a biztosítás fennállása hatósági oldalról teljes biztonsággal nem állapítható meg a NAK részére történő bejelentkezés tényével, ezért a NAV kezében sincs elegendő kontrolladat, hogy egyértelműen kiszűrje a biztosítás alá be nem jelentkezett őstermelőket. Kiemelendő az a körülmény is, hogy ha az őstermelő egyébként nem lenne biztosított, de önként bejelentkezik és járulékot fizet, akkor ez a járulék elvész, az ellátás megállapításakor nem fogják figyelembe venni.

A biztosított őstermelőt a Tbj. fogalmi szinten kezeli, és ezt a fogalmat érdemes kiindulópontként is kezelni.

Kik azok az őstermelők?

A biztosított őstermelők körének megállapításához első lépésben vegyük azokat a személyeket, akiket őstermelőként az agrárgazdasági kamara nyilvántartásba vett. Ide kell érteni a családi gazdaság minden tagját is, hiszen minden egyes tag egyben őstermelőnek is minősül. Őstermelő 16. évet betöltött személy lehet.

Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

Egyszerűsített foglalkoztatáskivaszjaszochotaoTbj
2024. november |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

A kisvállalati adó két terület adóztatását váltja ki: az eredményesség utáni társasági adót és a foglalkoztatás utáni munkáltatói járulékterheket. Pontosabban a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást. De vajon mi a helyzet az egyszerűsített foglalkoztatás, vagy akár az ekho eseteivel?

Érdekel
Tbj
2023. szeptember |Faragó Gábor |Előfizetői cikk

Az újabb gyermekvállalás kapcsán gyakran felmerülő kérdés, hogy a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás és a táppénz mikor vehető igénybe egyidejűleg, azaz milyen feltételek mellett jár, mikor nem, mire kell figyelni munkáltatói és munkavállalói oldalról. Az alábbiakban a gyermek gondozására igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a gyed, a gyes és a táppénz kapcsolatát mutatjuk be, ezzel igyekszünk segítséget nyújtani – a teljesség igénye nélkül – a gyermekvállalás előtt álló munkavállalók, valamint a foglalkoztatók részére a felmerülő kérdésekre.

Érdekel